Jesienna pora - Jaki sekator wybrać?

24-09-2019

Wczesna, jesienna pora to dobry czas na przycięcie krzewów w naszym ogrodzie. Jeśli chcemy aby ta czynność przebiegała sprawnie i szybko, to musimy wiedzieć który sekator będzie najbardziej odpowiedni do danego cięcia. Najczęściej używamy sekatorów kowadełkowych oraz nożycowych i w tym artykule poznamy zalety jednych i drugich.

 

Jakie są rodzaje sekatorów?

Sekatory najprościej możemy podzielić na dwa rodzaje:

 

 

 

A zagłębiając się bardziej, możemy podzielić je również ze względu na wielkość:

Sekator jednoręczny

 

Sekator dwuręczny

 

Sekator tyczkowy - teleskopowy

 

Jaki sekator wybrać?

Jak można wywnioskować ze wstępnego opisu sekatorów, różnią się one od siebie przede wszystkim budową. Wybór odpowiedniego dla nas narzędzia zależy od gałęzi które będziemy przycinać, przy czym jeśli są to jednoroczne przyrosty, to z powodzeniem możemy wykorzystywać sekator nożycowy. Warto jednak wyposażyć się w oby dwa typy sekatorów, aby praca była szybsza i prostrza. 

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze sekatora?

Jeśli chcemy oby jesienne porządki przeszły gładko i bez niespodzianek, to powinniśmy pamiętać o tym, żeby sekator był przede wszystkim lekki i wytrzymały. Jeśli wiemy, że nasz ogród wymaga dużego nakładu pracy, to powinniśmy wybrać sekator o ergonomicznej budowie, dzięki czemu odczuje mniejsze zmęczenie dłoni po dłuższym czasie pracy. 

Najważniejszym elementem sekatora jest ostrze. Najlepiej, jeśli zostało wykonane ze stali nierdzewnej lub weglowej, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że ostrze jest wytrzymałe. Bardzo często można spotkać się z ostrzami powlekanymi, np. teflonem, powłoka taka pozwala na czystrze cięcie oraz zredukowanie brudu który trzyma się ostrza i utrudnia cięcie. 

Warto również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Sekatory, zwłaszcza jednoręczne powinny mieć dobrą blokadę,

 

Jak dbać o sekator?

Nawet najdroższy model sekatora trzeba czyścić i konserwować tak, aby służył nam jak najdłużej. Należy pamiętać o wyczyszczeniu i osuszeniu sekatora po każdym użyciu. Warto również po sezonie przeczyścić ostrze przy pomocy alkoholu i nałożyć specjalny preparat zapobiegający rdzewieniu, lub po prostu delitarnie posmarować ostrze olejem. 

Przed rozpoczęcie sezonu warto sprawdzić stan ostrza, ponieważ to ona gra główne skrzypce. Możemy naostrzyć je sami za pomocą kamieni szlifierskich, bądź oddać do serwisu, gdzie za drobną opłatą zrobi to fachowiec. Ostry sekator zapewni nam sprawne i szybkie cięcie, zapobiegając również okaleczeniu przecinanej gałęzi.

 

Sekatory które posiadamy w ofercie dostępne są tutaj.