Nagrzewnice - Jaką wybrać?

13-11-2019

Teraz, gdy temperatura oscyluje wokół zera, rozpoczął się na dobre sezon grzewczy. Jednak zdarza się że chłód jest dużo większy niż przypuszczaliśmy, piec dostał awarię lub spółdzielnia mieszkaniowa nie w pełni ogrzewa nasze mieszkanie. W takich sytuacjach warto wyposażyć się w nagrzewnicę, która prawidłowow wybrana dogrzeje pomieszczenie.

 Rodzaje nagrzewnic elektrycznych

Nagrzewnica - Co to takiego?

Nagrzewnica zasadą działa przypomina termowentylator, jednak jest o wiele skuteczniejsza i mocniejsza. Dodatkowo różne rodzaje nagrzewnic pracują nie tylko na energię elektryczną, ale również na olej opałowy czy gaz ziemny. Dzięki temu nie jesteśmy uzależnieni od gniazdka elektrycznego i możemy dogrzewać również konstrukcje w których nie mamy dostępu do prądu. 

Innym zastosowaniem poza dogrzaniem, jest osuszenie nowo nałożonych tynków czy nawet całych nowo powstałych budynków - co znacząco przyśpiesza dalsze prace.

 

Jakie są rodzaje nagrzewnic?

Najczęściej możemy spotkać się z trzema najpopularniejszymi typami nagrzewnic - elektrycznymi, gazowymi oraz olejowymi.

 Nagrzewnica elektryczna

 Nagrzewnica gazowa

 Nagrzewnica olejowa

Nagrzewnice elektryczne.

Nagrzewnice elektryczne to odpowiednie urządzenia do ogrzewania mieszkania, biura czy warsztatu. Prystosowana jest do ciągłej pracy, nie wymaga nic poza energią elektryczną i nie pozostawia po sobie śladów. Ich zasada działania jest bardzo prosta, grzałka nagrzewając się generuje ciepło, a wentylator rozprowadza je.

Większość nagrzewnic jests wyposażona w różne tryby pracy - grzanie pełną mocą, grzanie połową mocy oraz nadmuch, z wyłączonym grzaniem. Wszystkie urządzenia powinny być wyposażone w termostat, który w zależności od żądanej temperatury - włącza lub wyłącza urządzenie, dzięki czemu mogą one być stosowane bezpiecznie w pomieszczeniach. 

W nagrzewnicach elektrycznych możemy spotkać się z dwoma rodzajami grzałek - grzałką oporową lub grzałką wykonaną z ceramiki.

 Grzałka oporowa

 Grzałka ceramiczna

Nagrzewnice z grzałkami oporowymi przeznaczone są do ogrzewania całych pomieszczeń, gdy chcemy utrzymać stałą temperaturę lub pomieszczenie oszuszyć. Z kolei nagrzewnice wyposażone w grzałki PTC sprawdzają się lepiej w ogrzewaniu punktowym, dzięki błyskawicznemu strumieniowi ciepłego powietrza zaraz po uruchomieniu.

 Schemat nagrzewnicy elektrycznej

Nagrzewnice gazowe.

Nagrzewnice gazowe podgrzewają przepływające przez nie powietrze. Gaz (propan-butan) spala się w otwartej komorze, gdzie zasysane przez wentylator powietrze jest ogrzewane i wypuszczane. Urządzenia te są wyposażone w termostaty oraz czujniki wyłączające urządzenie w razie rozszczelnienia lub przerwania się węża doprowadzającego gaz. 

Obudowa nagrzewnic gazowych nie nagrzewa się, co chroni użytkownika przed poparzeniem.

Urządzenia te są zazwyczaj stosowane do nagrzewania pomieszczeń o dużej powierzchni, jak magazyny czy warsztaty. Ich zasilaniem są standardowe 11-to litrowe butle z gazem propan-butan. Niektóre modele mogą posiadać również wtyczkę elektryczną, pobierającą prąd podczas odpalenia nagrzewnicy (wywołanie iskry).

 Schemat nagrzewnicy gazowe

Nagrzewnice olejowe.

Nagrzewnice olejowe są najczęściej wykorzystywane do ogrzewania budowy lub osuszania jej, dzięki swojej wysokiej wydajności sprawdzają się nawet przy bardzo dużych powierzchniach.

Istnieją modele z odprowadzaniem spalin oraz bez odprowadzania spalin. Te pierwsze mogą pracować w miejscach gdzie przebywają i pracują ludzie, ponieważ szkodliwe spaliny są odprowadzana rurą. Natomiast nagrzewnice nieposiadające odprowadzania spalin powinny być uruchomione jedynie w stale wentylowanym pomieszczeniu. 

Nagrzewnice olejowe nie posiadają regulacji mocy grzania, jednak można wyposażyć je w elastyczne węże, doprowadzające ciepłe powietrze na ogległość lub do miejsc, gdzie wstawienie urządzenia byłoby niemożliwe.

 Schemat nagrzewnicy olejowej

Nasze nagrzewnice dostępne są tutaj.